Kobiety w serialach

Kobiety w serialach

Wiedzieliście, że film uznaje się za równościowy, gdy jedna z głównych postaci kobiecych chociaż raz porozmawia z inną kobietą o czymś innym niż mężczyźni. Nie jest to wygórowany wymóg, ale wciąż nie spełnia go wiele filmów. Sytuacja jest dynamiczna, postrzeganie kobiet się zmienia. Odbija się to w naszej kulturze. Widać to między innymi w serialach. Dzisiaj mam dla Was zestawienie damskich postaci i sposobów jak ich przygody świadczyły o feministycznych nastrojach oglądających je ludzi.

Kobiety w serialach

Carrie, Miranda, Charlotte i Samantha, bohaterki Sexu w Wielkim Mieście, to mieszanka stereotypów, przerysowań i uogólnień. Mimo tego, że opowiada o poszukiwaniu miłości, to jeden z bardziej dołujących seriali jakie znam. Bohaterki popełniają ciągle te same błędy, licząc na to, że efekt będzie inny. Jednak robią to z godnym podziwu optymizmem.

Cerrie, pomiędzy swoimi sprzecznymi oczekiwaniami, rozsadza od środka kolejne relacje. Charlotte nie umie pogodzić perfekcjonizmu, z życiem które rzadko jest idealne. Znacznie bardziej w tym serialu cenię postać Mirandy, która z Zosi Samosi, zmienia się w kobietę, pogodzoną z myślą, że nie z wszystkim poradzi sobie sama. Mam też sentyment do Samanty. Można bulwersować się jej stylem życia, ale przynajmniej jest w nim konsekwentna i najbardziej samoświadoma.

Kobiety w serialach

Gra o Tron zasłużyła na tytuł serialu, który równo traktuje postacie obu płci. W ostatnich sezonach można zauważyć, że akcję nakręcają kobiety. Szczególnie Daenerys Targaryen, która przeszła głęboką przemianę z zależnej siostry wydanej dla sojuszu, do Kalisi pełniącej rolę króla.

Cała Gra o Tron jest przepełniona barwnymi postaciami kobiecymi i chociażby dlatego warto ją znać. Ciekawy jest też jej fenomen. W końcu cały serialowy świat czeka na starcie Daenerys, Cersei i Jona Snowa.

Kobiety w serialach

Wyobrażacie sobie Hause of Cards bez Claire Underwood? Bez względu na to, czy akurat dogadywała się z Frankiem, czy nie, bardzo dynamizowała akcję. Mimo tego, że głównym sensem jej istnienia jest towarzyszenie głównemu bohaterowi, to tak rozbudowana postać, że mogłaby zamienić się z nim miejscem.

Kobiety w serialach

Skyler White to kolejny przykład partnerki – trickstera. Czasami nie wiadomo po której stronie gra, a jej decyzje potrafiły nieźle namieszać w życiu całej rodziny. Szczerze nie lubiłam tej postaci. Drażniła mnie jej hipokryzja i zaślepienie. Za to fabularnie potrafiła skomplikować każdą sytuację. W każdym serialu musi znaleźć się taka postać, tutaj trafiło na Skyler.

Nie wymieniam tutaj Orange is the new black, bo w tym przypadku to panowie mogą poczuć się dyskryminowani, ale myślę, że akcja dziejąca się w damskim więzieniu to tłumaczy. Od czasów Seksu w wielkim mieście kobiety w serialach zyskały na głębi i wyrazistości. Coraz rzadziej to płaskie postaci, których jedynym sensem istnienia jest bycie obiektem pożądania, głównego bohatera.

Jakie jeszcze znacie ciekawe postacie kobiece?

Jeżeli szukacie ciekawych seriali zapraszam do ostatnich kulturalnych odkryć.