Zaha Hadid – odeszła ikona neofuturyzmu

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Dzisiejszy wpis miał być kolejnym odcinkiem szkicownika jednak w czwartek dotarła do mnie informacja, obok której nie mogłam przejąć obojętnie, o śmierci Zahy Hadid. Projektantki, wizjonerki, a przede wszystkim kobiety, która inspirowała mnie już w drugiej klasie liceum, gdy marzyła mi się architektura. Jej podejście do tworzenia nadal jest mi bliskie, chociaż dziełam w innej dziedzinie.

Jak na architekta jej znaczące projekty zaczęły powstawać późno, dopiero po jej czterdziestce, ale mimo tego nie porzuciła swojej neofuturystycznej wizji. Każdego twórcę frustrowałoby to, że wygrywa konkursy, ale jego budynki i tak nie powstają. Całe szczeście Zaha nie dała się zniechęcić. Ostatecznie stała się pierwszą kobietą, która została nagrodzona Nagrodą Pritzkera i Złotym Medalem Królewskiego Stowarzyszenia Brytyjskich Architektów.

Jej estetyka wchodziła poza znane dotąd ramy. Udowadniała, że z betonu można tworzyć konstrukcje niemal sprzeciwiające się prawom fizyki. Nazywana pionierką neofuturyzmu nie przejmowała się zarzutami, że jej budynki są drogie i nie pasują do architektonicznego kontekstu. Każda z jej budowli jest rzeźbą, która swoimi organicznymi liniami zlewa ze sobą beton, stal i metal w bioniczne kształty. O swoim podejściu do konstrukcji mówiła tak:

Skoro świat dookoła ma aż 360 stopni, dlaczego ograniczamy się tylko do kątów prostych?

Jej odejście to wielka strata, bo Zaha Hadid potrafiła poruszać swoją architekturą. Imponowała bezkompromisowością i determinacją w realizowaniu swojej wizji.

O jej modowych projektach pisałam już tutaj, tutaj i tutaj.

To jej najbardziej znane realizacje:

Heydar Aliyev Center

Guangzhou Opera House

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Muzeum Narodowe Sztuki XXI w. w Rzymie

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Phaeno – centrum nauki znajdujące się w Wolfsburgu

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Skocznia w Bergisel

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Lilium Tower – budynek miał powstać w Warszawie

Zaha Hadid - odeszła ikona neofuturyzmu

Zdjęcia:  Zaha Hadid Architects

 • Nie ukrywam, że moje pojęcie o architekturze ogranicza się do budowli z klocków lego, jednak Heydar Aliyev Center wygląda genialnie, a będąc w Rzymie powinienem zobaczyć to muzeum narodowego chociażbym ze względu na kształty. Ciekawe jakby wyglądał świat, gdyby wszystkie budynki powstawały wg ‚przepisów’ takich architektów:)

 • Artystka, która nie tylko zachwycała mnie wizją estetyczną, (chociaż w jej modę bym się nie ubrała 😉 ale też swoją konsekwentną postawą. Szkoda, że już nic nie powstanie…ale jest co oglądać, bo wiele zostało.

 • Żałuję, że jej projekt nie powstał w Warszawie. Żałuję też, że nie został wybrany przy wyborach projektów na Centrum Sztuki Współczesnej. Już się nie załapiemy na publiczną budowlę Zahy Hadid w Polsce 🙁 Pozostanie jeżdżenie do willi Gudzowatego 😉

  • Mówisz o tym budynku obok Mariotta? Do Zakopanego się z przyjemnością przejadę obejrzeć inwestycje Gudzowatego, bo gdyby tylko było mnie stać też bym takie robiła 😉

   • Tak, o tym biurowcu 🙂 Fajnie byłoby mieć budynek Zahy Hadid w Polsce!

  • Więc wreszcie będę miała po co jeździć w polskie góry 🙂

 • Mygorgeouslife

  Wspaniała kobieta z wizją, talentem, pasją … mogłabym długo wymieniać. Szkoda, że tacy ludzie też muszą odejść…

 • Niesamowity talent, wizjonerka, poświęcona swojej pasji, jak dobrze, że mieliśmy okazję poznać jej twórczość, podebrać trochę jej pomysłów i idei.

 • Wielki talent, niezwykła osobowość.