Czym zastąpić kawę – poradnik wampira

Czym zastąpić kawę - poradnik wampira

Pisałam już o planowaniu, ale nawet najlepsza organizacja na nic się nie przyda, gdy nie ma siły żeby zwlec się z łóżka. Dzisiaj mam dla Was kilka sposobów, którymi możecie zastąpić małą czarną.

Przez lata zaczynałam dzień od kubka kawy, który pozwalał pozbierać myśli i koił poranny ból głowy. Było mi z moim uzależnieniem całkiem dobrze i chociaż próbowałam się z nim rozprawić prędzej czy później wracałam do swojego rytuału. Pewnie jeszcze długo nic by się nie zmieniło, gdyby w pewnym momencie nie zaczął mi przeszkadzać ten specyficzny kawowy kapeć, który zastawiała nawet najbardziej delikatna latte.

Czym zastąpić kawę - poradnik wampira

Zazwyczaj mam niskie ciśnienie i dopóki jakoś się nie pobudzę wyglądam jak wampir, którego wyciągnięto na światło dzienne, dlatego znalazłam kilka sposobów na dodanie sobie energii.

Pół litra wody

Utrata już 2% wody z organizmu osłabia koncentrację, więc jeśli nie chcecie wyglądać jak zombie musicie zadbać o odpowiednie nawodnienie. 2,5 do 2 litrów płynów dziennie powinno załatwić sprawę, a poza samopoczuciem, może poprawić się Wam także skóra i kilka innych rzeczy. Jeżeli w trakcie dnia skusicie się na kawę pamiętajcie, że to 0,5 l w plecy.

Imbir

Wszystko jedno świeży czy mielony. Dosypuję go do wszystkiego – kanapek, sałatek, sosów i herbat. Rozgrzewa, podnosi ciśnienie i ma bardzo ciekawy smak.

Zielona Herbata

Najlepiej smakuje w połączeniu z poprzednim składnikiem. Zauważyłam, że odkąd zastępuję nią kawę rzadziej zdarzają mi się kryzysy energetyczne popołudniu. O zaletach tego napoju już pewnie słyszeliście, więc nie pozostaje nic więcej tylko ją pić.

Yerba Mate

Zalety takie jak napoju powyżej, tylko smak jest trochę inny, ale jeżeli się do niego przekonacie to nie będziecie żałować. Najbardziej lubię ją w kokosowym wydaniu.

Śmiech

Miałam napisać tutaj o ćwiczeniach, ale śmiech jest znacznie skuteczniejszy. Dobry kabaret lub stand up w przerwie między jednym zadaniem lub drugim potrafi pobudzić, poprawić humor i zmniejszyć stres. Nic tylko włączać youtube.

Nadal czasami sięgam o kawę, ale świadomość, że to nie jedyne wyjście jest pocieszająca. Pochwalcie się swoimi sposobami na dodanie sobie energii. Chętnie spróbowałabym czegoś nowego.

Mój wpis o planowaniu znajdziecie tutaj.

fot. Agnieszka Bladzik, Blake Verdoorn

 • Śmiech zdecydowanie się sprawdza, często, kiedy mam już wielkie znużenie i pragnę sięgnąć po kawę, szukam czegoś co wywoła u mnie uśmiech. 🙂 Skuteczna metoda. 🙂

 • AniaGotuje.pl

  Dokładam czerwoną herbatę 🙂

 • Bookworm

  Ja z moim dwucyfrowym często ciśnieniem się polubiłem. Trudno, widać tam mam mieć 🙂
  Z kawą bardzo staram się pożegnać, teraz eksperymentuję z kawą inką, ale zieloną herbatę też przerabiam. Swoją drogą, to ruch i wystarczająca ilość snu bardo dobrze reguluje senność 🙂

 • Yerba mate i zielona herbata to moi faworyci.

 • TheFiorka

  Mimo tego, że kawy wcale nie lubię to zielona herbata towarzyszy mi parę razy dziennie 🙂

 • eeeh kawa to moje uzależnienie, największe. ukochane. nie, nie zamienię jej!

 • Kasia Potasznik

  Świetny zestaw do skorzystania od razu, z kawy nie rezygnuję, ale połączę ją z Twoimi propozycjami 😉

 • Monika

  Propozycje ciekawe. A kawa mnie usypia ;p I niezbyt często pasuje mi smak jakiejkolwiek kawy. 🙂

 • Jak przyjdzie dzień, że będę musiała odstawić kawę, skorzystam z tych propozycji…chciałabym nauczyć się pić zieloną herbatę, ale jakoś opornie mi idzie…

  • Możesz zacząć od różnych mieszanek ? smak czystej zielonej herbaty dalej kojarzy mi się z rybą

 • Ja nie wpadłem w ,,kawową pułapkę” i nigdy nie potrzebowałem kawy by nabrać energii. Ale z tego co widzę, wykorzystuję w swoim życiu część Twoich propozycji. Zwłaszcza jeżeli chodzi o śmiech 🙂

 • chciałabym jednak spróbować Yerba Mate…. no ale nie jako zastępstwo kawy 😛

  • Jest kontrast, szczególnie na początku ?

 • Ja jednak kocham kawę…chyba nie umiałabym z niej zrezygnować, bynajmniej nie ze względu na jej właściwości pobudzające, a zwyczajnie, ze względu na walory smakowe 😉 Ale tak sobie myślę… może w ramach ograniczeń, zaserwuję ją sobie dziś z imbirem i sporą dawką śmiechu 😉

 • Marzena

  Jak zrezygnowałam z kawy próbowałam wszelkich zamienników, a jedyny skuteczny sposób na przemęczenie jaki znalazłam to żeń- szeń, pobudza i umysł i ciało, jest wspaniały przy pracy umysłowej. Jakiś czas temu męczyło znużenie i senność całymi dniami, nie mogłam się skupić na niczym, skóra była szara jak stary papier, a odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex nie mam z tym problemów, mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po dziesięciu godzinach pracy czuję się dobrze i nie mam problemu z pamięcią i koncentracją.