EXCIDIUM SHOES – Chris van der Elzen

 

EXCIDIUM SHOES

Na naszych oczach małymi kroczkami zmienia się podejście do projektowania butów. Coraz więcej projektantów korzysta z modelowania 3D i chociaż ma swoje ograniczenia, to  ta metoda daje mnóstwo nowych możliwości.

Odwrócony proces projektowania

Zmierzamy do tego, że niedługo projektanci w ogóle nie będą mieli styczności z materiałem z którego finalnie będą wytworzone ich dzieła, aż do chwili w której ich buty zostaną wydrukowanie i wysłane do klienta. Ich zadaniem będzie tylko stworzenie modelu, który będzie uwzględniał zmienne wymiary różnych stóp i tyle. Nawet materiały będą zależały od odbiorcy.

EXCIDIUM SHOES

Excidium – buty zaprojektowane przez Chrisa van der Elzen i Judith van Vliet składają się z skórzanej cholewki i platformy wykonanej ze woodfill’u – ścieru drzewnego wydrukowanego w technice 3D. Rola CHrisa i Judith ograniczała się do stworzenia projektu, model na podstawie, którego wydrukowano te platformy opracowali technicy firmy Pelser – Hartman i projektantka biżuterii 3D Peggy Bannenberg.

Kolekcja wykończona cielęcą skórą i włoskimi zamkami składa się z botków i sandałów. Jednak w tym przypadku na to co na stopie nikt nie zwraca uwagi. Wizualny środek ciężkości został przesunięty w stronę platformy, która przypomina nowoczesną konstrukcję architektoniczną. Fakt, że podstawa zwęża się ku dołowi sprawia, że cała forma zyskuje na lekkości, a akrylowe wstawki przełamują jednolitą fakturę mielonego drewna.

Jestem pewna, że Chris van der Elzen jeszcze nie raz się tutaj pojawi, bo jego kolejne projekty zapowiadają się równie interesująco.

EXCIDIUM SHOES

 

EXCIDIUM SHOES

 

 

Źródła:

http://cargocollective.com/chrisvandenelzen